Kaplica Otwarta codziennie po zakończeniu pierwszej Mszy w kosciele do Mszy Świętej wieczornej.
W dni powszednie istnieje mozliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania od 15.00 do 17.00
HISTORIA POWSTANIA KAPLICY
4 czerwiec 2010 r.
W pierwszy piątek miesiąca czerwca poświęconego kultowi Boskiego Serca miała miejsce uroczystość błogosławieństwa nowej kaplicy adoracji p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Bp Jan Bernard Szlaga, Biskup Diecezjalny Pelpliński. Kaplica usytuowana jest w dawnej salce katechetycznej domu parafialnego (wejście od ul. Dworcowej 8). Hagiografia często podkreśla niezwykłe umiłowanie i cześć dla Najświętszego Sakramentu jako cechę charakterystyczną pobożności św. Kazimierza Królewicza – modlący się przed zamkniętymi jeszcze wczesnym rankiem drzwiami kościoła, częściej niż inni przystępujący do Komunii Św., trwający na adoracji.
Czyż taki patronat nie zobowiązuje? Dlatego też kościół św. Kazimierza przy kartuskim Rynku otwarty jest przez cały dzień, od bardzo wczesnych godzin rannych, często już około 5-tej rano, by wierni mogli choć na chwilę wstąpić by nawiedzić Najświętszy Sakrament,pomodlić się, uczestniczyć w porannej mszy św. i przyjąć Komunię Św.
Przykład życia, pobożności i świętości św. Kazimierza jest u podstaw decyzji o powstaniu kaplicy adoracji.
Wykute w piaskowcu na drzwiczkach tabernakulum słowo JESTEM z jednej strony nawiązuje do biblijnego imienia Boga, który objawia się Mojżeszowi na pustyni w krzewie gorejącym jako JESTEM, KTÓRY JESTEM (Wj 3,14), a z drugiej strony przypomina o prawdziwej, realnej i substancjalnej OBECNOŚCI Boga w Eucharystii pod postacią chleba, o obecności Boga wystawionego do adoracji w monstrancji.
Charakterystyczne serce zwieńczone krzyżem wykute także w mensie ołtarza oraz napis „Jestem” w drzwiczkach tabernakulum wzorowany jest na kroju liter odręcznego napisu „Jesus Caritas” Błogosławionego Brata Charlesa de Foucauld, jednego z duchowych przewodników XX w., nb. urodzonego w Strasburgu. Chrystus jako źródło życia to motyw przewodni symboliki ołtarza i miejsca wystawienia Najświętszego Sakramentu. Św. Kazimierz na centralnym witrażu kaplicy zwrócony do Najświętszego Sakramentu zdaje się wręcz wskazywać drogę do Chrystusa źródła życia obecnego w Eucharystii, dostępnego dla nas w Komunii Św. i adoracji. Witraż przedstawiający baranka paschalnego (jeden z pięciu witraży znajdujących się w kaplicy), symbol Zmartwychwstałego Jezusa został ufundowany przez parafian de la communaute paroisiale d’Herbitheim-Oermingen-Voelerdingen-Siltheim d’Alsace Bossue.
Materiały pochodzą z książki autorstwa Doroty ŻARSKIEJ, "Kościół w Rynku, Parafia św. Kazimierza w Kartuzach", Bernardinum 2013